گزارش اولین دوره آزمون دان فدراسیونی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با فدراسیون ورزش‌های رزمی، اولین دورهٔ آزمون دان ایواما شینشین آیکیدو زیر نظر آن فدراسیون که مسؤولیت برگزاری و همچنین اخذ آزمون آن را استاد محمد عرب‌سرخی برعهده داشت، عصر روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۲، از ساعت ۱۸ در محل آکادمی تخصصی ایواما آیکیدو واقع در خیابان حجاب برگزار گشت.

متقاضیان دان۱ فدراسیونی، از یک ساعت زودتر از زمان مقرر در محل برگزاری آزمون حاضر شده و به گرم‌کردن و مرور فن پرداختند. آقای مهدی یوسفی نیز که از جانب فدراسیون به عنوان ناظر این دورهٔ آزمون تعیین گردیده بود، ساعت ۱۷:۳۰ در دفتر آکادمی حاضر گشت.
آزمون از ساعت ۱۸ با ورود استاد عرب‌سرخی و آقای یوسفی به سالن آکادمی و انجام مراسم آغازین توسط استاد، در حضور ناظر فدراسیون شروع گردید.
مطابق با روال معمول آزمون‌های آیکیدوی سنتی، در ابتدا از متقاضیان نمایش ضربات پایه‌ای شمشیر خواسته شد و بعد با اجرای فنون دو‌نفرهٔ شمشیری که توسط آزمون‌گیرندهٔ اصلی یعنی استاد عربسرخی پرسیده‌ ‌شد، آزمون ادامه پیدا کرد. سپس ۲۰ضربهٔ پایه‌ای و کاتاهای ۶، ۱۳ و ۳۱حرکتهٔ چوب از متقاضیان برای اجرا خواسته شد.‌ پس از آن، اجرای «مانجی نُو کاتا» (فرم پرتاب پیکانک) مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت که آزمون‌دهندگان آن را می بایست به نمایش می‌گذاشتند.
آزمون با سنجش فنون دست‌خالی متقاضیان، توسط استاد عرب‌سرخی ادامه پیدا کرد که شامل بخش‌های «سواری وازا» (فنون نشسته)، «هانمی‌هانداچی وازا» (فنون نشسته در مقابل مهاجم ایستاده) و «تاچی وازا» (فنون ایستاده) بود. در خاتمهٔ این بخش‌ها استاد برای هریک از آزمون‌دهندگان حدود ۱دقیقه زمان تعیین کرد تا در این مدت اجرای دقیق و پیوستهٔ فنون مختلف را به صورت «جیو وازا» (فنون آزاد) و بدون هماهنگی از قبل، بر روی دو مهاجم که یکی با دست خالی و دیگری با «بوکن» (شمشیر چوبی) حمله می‌کردند به اجرا بگذارند.
در نهایت جهت بررسی ارادهٔ روحی، توان بدنی و استقامت عضلانی آزمون‌دهندگان، حرکات بدن‌سازی معمول در آزمون‌های مؤسسه فرهنگی ورزشی مدرسهٔ آیکیدو همراه از هنرجویان حاضر در آزمون خواسته شد که برای ارزیابی بیشتر آمادگی روحی و جسمی افراد در شرایط خاص و برخوردها با ضرباتی که توسط استاد عرب‌سرخی بر برخی از بخش‌های بدن ایشان وارد می‌نمود همراه بود.
آخرین قسمت از برگزاری اولین دورهٔ آزمون دان ایواما شینشین آیکیدو مراسم پایانی بود که با در مقابل «کامیزا» نشستن استاد عرب‌سرخی و اجرای آن مراسم خاص صورت پذیرفت و پس از آن استاد از حضور آقای مهدی یوسفی به عنوان نماینده‌ای از جانب فدراسیون تشکر کرده و وی نیز سپاس و رضایتمندی وافر خود از مشاهدهٔ یک آزمون خوب و قوی را اعلام نمود و با خروج هر دوی ایشان از سالن، طبق برنامهٔ از پیش اعلام شده در ساعت ۲۰ آزمون نیز پایان پذیرفت.

خواندن 360 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !