گزارش حضور استاد محمد عرب‌سرخی در سمینار بین‌المللی فرانسه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 
سمینار بین‌المللی سبک آیکیدوی سنتی ایواما با حضور استاد هیتوهیرا سایتو رئیس سازمان بین‌المللی ایواما شینشین آیکی شورن کای در کشور فرانسه و شهر رِن برگزار گردید.
در این سمینار سه روزه که از روز جمعه، بیست و یکم تا یکشنبه، بیست و سوم آبان‌ماه ۱۳۹۵ (۱۱ تا ۱۳ نوامبر ۲۰۱۶) برقرار بود، استاد محمد عرب‌سرخی به‌عنوان تنها نماینده و بنیان‌گذار ایواما شینشین آیکیدو در ایران با دعوتنامۀ رسمی از طرف استاد اُلیویه اِبقهاقت نمایندۀ آن سازمان و استاد ارشد کشور فرانسه، در آن واقعۀ مهم حضور پیدا نموده بود و مسؤول واحد مالی مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو ایرانیان و سبک ایواما آیکیدو در ایران نیز وی را همراهی می‌کرد.
استاد عرب‌سرخی که بامداد چهار‌شنبه نهم آبان‌ماه ایران را به مقصد پاریس ترک گفته بود پس از رسیدن  به  فرودگاه پاریس، به شهر رِن در قسمت غربی کشور فرانسه  عزیمت کرده، سپس به هتل محل اقامتی که نزدیک‌ترین مسافت  را تا سالن برگزاری  سمینار داشت و اکثر دیگر اساتید و  آیکیدوکاران غیر مقیم در آن شهر، در آنجا  اسکان داشتند نقل مکان  نمود. در این سمینار (کوشوکای)، جدا از  شرکت‌کنندگان دیگر کشورها، تعداد بالای  شرکت‌کنندگان  فرانسوی که از  شهرهای  مختلف این کشور در آن  حضور پیدا کرده بودند  قابل توجه بود. برنامه‌ریزی‌های بسیار منظم و منسجم صورت پذیرفته در ارتباط با  بخش‌های  مختلف این رویداد پر  اهمیت،  بهره‌وری شرکت‌کنندگان را از آن به بیشترین میزان خود ارتقاء  داده بود که به‌طور نمونه  می‌توان به این مورد  اشاره کرد: هتل  محل اسکان شرکت‌کنندگانی که در آن اقامت گزیده بودند تا  سالن سمینار،  حدود ۱۵دقیقه با پیاده‌روی و ۵دقیقه با اتومبیل‌ فاصله داشت. به همین دلیل و در جهت رفاه حال  بیشتر شرکت‌کنندگان، اتومبیل‌هایی  به‌صورت شاتل تدارک دیده شده بود تا چنانچه افراد تمایل داشتند، در چند زمان مشخص که زمان‌بندی آن نیز درون هتل نصب شده بود،  می‌توانستند از آنها استفاده نموده و به وسیلۀ آن اتومبیل‌ها خود را به سالن سمینار برسانند و یا از آنجا باز گردند.
در ذیل به اجمال، دیگر برنامه‌ریزی‌ها و چگونگی روند بخش‌های مختلف سمینار بازگو شده است.
  روز جمعه ۲۱/۸/۱۳۹۵ (۱۱ نوامبر) پس از ورود متناوب اعضای متقاضی شرکت در سمینار  به مجموعه ورزشی شهر رِن که از ساعت ۱۴ تا ۱۶ به طول انجامید و تطبیق و کنترل مجدد  اطلاعاتی که  قبلاً از افراد در  سایت مربوطه اخذ شده بود، شرکت‌کنندگان کارت‌ ورود خود  که در پشت آن بخش‌های  مختلف درخواستیشان  مشخص شده بود را دریافت کرده و  شناسنامه‌های بین‌المللی مختص ایواما آیکیدوی  خود را جهت درج تأیید  شرکت در این  سمینار و دیگر اینکه شخص کایچو هیتوهیرا سایتو آن را ممهور  کند، تحویل مسؤولان  برگزاری دادند و پس از آن و مهیا شدن برای اولین کلاس، تمامی اعضای  شرکت‌کننده بر  روی تاتامی حاضر  گردیدند.
 
کلاس اول سمینار که توسط کایچو سایتو به  مرور، رفع اشکالات و  توضیحات تخصصی ضربات پایۀ شمشیر (کن نو سوبوری) و همچنین فنون دو نفره وهماهنگ شمشیر (کن نو آواسه) اختصاص داده شده بود از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۴۵ برگزار گشت و بعد از آن و اعلام زمان اتمام این بخش از طرف وی، به همگان ۱۵دقیقه استراحت داده شد. در همین زمان استراحت، کایچو هیتوهیرا با  فراخواندن استاد عرب‌سرخی گواهینامۀ ویژه‌ای را به او تحویل داد که با دست خط خود وی و به زبان ژاپنی مکتوب گردیده بود و در آن استاد محمد عرب‌سرخی را به عنوان تنها نماینده
و  مربی ویژۀ سازمان بین‌المللی ایواما شینشین آیکیدو در ایران معرفی نموده بود. سپس  کلاس دوم آغاز شد و استاد سایتو در آن به آموزش فنون بدون سلاح یا دست خالی (تای جوتسو) اقدام نمود که در این بخش، آموزش‌ها به فنون دو نفره در حالت گرفته شدن شانۀ مدافع (کاتا دوری) اختصاص داشت. این کلاس نیز با اجراهای پیوسته افراد بعد از هر آموزش‌ کایچو همراه می‌گشت و از ساعت ۱۸:۰۰ تا ۱۹:۱۵  برقرار بود. سپس با اتمام این بخش و کلاس‌ها در روز اول، تمامی شرکت‌کنندگان از سالن و مجموعۀ ورزشی به محل‌های اقامت خود بازگشتند تا جهت شرکت در کلاس‌های روز شنبه که پرتراکم‌ترین روز در بین سه روز سمینار محسوب می‌شد استراحت کرده و آمادگی کسب نمایند. 
اما استاد الیویه از چند تن از نمایندگان خاص برخی کشورها که با وی ارتباط دوستانه‌ای داشتند مِن‌جمله استاد عرب‌سرخی، در حین کلاس‌های عصر دعوت کرده بود تا برای شب در منزلش که مهمانی خصوصی‌ای به همراه استاد سایتو ترتیب داده بود تشریف ببرند که وی نیز پذیرفت و تا پاسی از شب همگی آن اساتید در کنار کایچو هیتوهیرا حضور داشتند و به صحبت و گفتگو دربارۀ مسائل گوناگون با یکدیگر و استاد سایتو پرداختند.
با توجه به اینکه در این سمینار دو کلاس ویژه برای علاقه‌مندان دارای ردۀ بالای دان۱ در صبح‌ روزهای دوم و سوم در برنامه‌ریزی‌ها گنجانده شده بود، لذا در روز شنبه ۲۲/۸/۱۳۹۵ (۱۲ نوامبر) می‌بایست اعضای دارای ردۀ بالای دان۱ و ثبت نام نموده، جهت شرکت در اولین کلاس ویژه، که سومین کلاس از  کلاس‌های سمینار بود، زودتر از دیگر  اعضا به سالن تمرین می‌رفتند و به همین دلیل ایشان  قبل از ساعت  08:00 در سالن حاضر شدند. در این  کلاس استاد سایتو به فنون درگیری دو  نفرۀ چوب (کومی  جو) و تغییرات آنها (هنکا وازا) و برخی فنون بدون  سلاح (تای جوتسو) در  حالت‌های پیچیده‌تر و با  آموزش نکات تخصصی‌تر پرداخت. پس از اتمام این بخش و  استراحت ۳۰دقیقه‌ای که در آن دیگر  اعضای رده‌های پایین‌تر نیز به سالن سمینار وارد و بر  روی تاتامی  حاضر شدند، تمرین کلاس  چهارم و پنجم سمینار که هر دو به حرکات فنون  درگیری دو  نفرۀ شمشیر (کن  نو کومی تاچی) در حالت‌های با تغییرات  (هنکا) و با پرتاب  (ناگه) بود، پیگیری شد. در این دو کلاس که    اولی از ساعت ۰۹:۳۰ تا ۱۰:۴۵ و دومی از  ساعت ۱۱:۰۰ تا  ۱۲:۱۵ برقرار بود شرکت‌کنندگان به نکات  ریز و آموزش‌های موشکافانۀ  کایچو هیتوهیرا دقت کرده و آنها را تمرین نمودند. در پایان کلاس‌های صبح  روز دوم، ۱۵ دقیقه زمان برای گرفتن عکس‌های یادبود سمینار‌ با کایچو سایتو برنامه‌ریزی شده بود که با توجه به کوتاهی زمان استراحت تا اولین برنامۀ بعد از ظهر که آزمون بود، استاد هیتوهیرا آن را به چند عکس جمعی منحصر کرد و مابقی را به زمان بعد از کلاس‌های بعد از ظهر موکول ساخت و سپس همگان جهت صرف نهار و استراحت تا آغاز برنامه‌های بعد از ظهر به هتل باز گشتند تا تجدید قوا نمایند.
با توجه به اینکه تعداد معدودی از هنرجویان کشورهای مختلف از دان۱ تا دان۳ قصد آزمون ارتقای رده داشتند و از قبل برای آن درخواست نموده بودند و در این رابطه نیز برنامه‌ریزی صورت پذیرفته بود، قبل از شروع کلاس‌های بعد از ظهر، از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰ کایچو سایتو به کمک استاد «ماکوتو اوتاکا» از آنها آزمون  اخذ کرده و دیگر اعضایی که علاقه‌مند بودند،  برای کسب تجربه و یا نظارۀ چگونگی روند اخذ آزمون  و عملکرد  دوستان آزمون‌دهندۀ خود، از این فرصت استفاده برده  و در سالن  برگزاری سمینار حضور  پیدا نمودند که نکتۀ قابل توجه این بود که در  مدت زمان آزمون کایچو هیتوهیرا  برخی اشکالات را  تذکر داده و  همراه با توضیح، نحوۀ اجرای صحیح آن را نیز نشان می‌داد.
 پس از آزمون، دو کلاس‌ بعد از ظهر دومین روز سمینار به فنون دست خالی (تای جوتسو) اختصاص  داده شده بود که در  حالت حمله به مدافع از  پشت، با گرفتن (اوشیرو وازا)  معطوف بود.  اولین کلاس این بخش، یعنی ششمین کلاس   سمینار که با توجه به طولانی شدن  اندک‌مدت آزمون قبل  از آن در ساعت ۱۶:۴۰  آغاز گردید، مربوط به فنون  گرفته شدن دو شانه (ریو کاتا دوری) بود که استاد سایتو  با آموزش چندین تکنیک متفاوت و ناب و رفع اشکالات  اعضا در اجرای آنها در این بخش، آن را در ساعت ۱۷:۵۰ به پایان برد و زمان استراحت پس از آن را در ۱۰دقیقه محدود نمود. زمان شروع بخش دوم که هفتمین کلاس سمینار محسوب می‌شد و مجدداً در حالت فنون پشت (اوشیرو وازا)  و به‌صورت دست خالی (تای جوتسو) قرار بود پیگیری شود در ساعت ۱۸:۰۰ بود و تمرکز در این بخش بر فنون گرفتن یقه (اِری دوری) صورت پذیرفت. در این کلاس، جدا از آموزش، کنترل صحت اجرا در هر یک از فنون خاص این حالت دشوار مسأله‌ای بود که کایچو هیتوهیرا بر آن توجه فراوان داشت و بسیار با حساسیت، اجرای افراد را مشاهده کرده و نکات لازم را گوش‌زد می‌نمود. خاتمه بخش کلاس‌های آموزشی این روز که ساعت ۱۹:۱۵ بود ادامۀ عکس‌برداری‌های ظهر بود که هم از تمامی افراد به صورت دسته جمعی و هم از نمایندگان کشورهای مختلف با هنرجویان تحت پوشش خود که در سمینار حاضر بودند به صورت کشور به کشور، به همراه کایچو سایتو در مدت کوتاهی عکسبرداری صورت پذیرفت تا حضور اشخاص و گروه‌ها و کشورهای مختلف را مستند سازد.
پس از آن کلیۀ اعضا برای آخرین برنامۀ روز دوم که مهمانی سمینار ایواما آیکیدو یا شام دسته جمعی از ساعت ۲۰:۳۰ بود به هتل محل اقامتشان باز گشته و آمادۀ رفتن به محل مهمانی با شاتل‌های تدارک دیده شده گردیدند. جالب آنکه آموزشگاه آیکیدو (دوجو) ی استاد ابِقهاقت مکان این گردهمایی بود که آن را با تغییراتی، مهیای برگزاری مهمانی و حضور کلیۀ اعضا کرده بودند. با ورود متناوب افراد به آنجا، نمایندگان ارشد کشورهای مختلف از جمله ایران، در جایگاه‌هایی که بر آنها اسامیشان ثبت شده و در مجاورت کایچو هیتوهیرا سایتو در نظر گرفته شده بود نشستند. جدا از آنکه در پاره‌ای از اوقات، با شروع به سخنرانی نمودن استاد سایتو همگان متوجه و شنوندۀ صحبت‌ها و مطالب آموزندۀ وی می‌گشتند، در اثناء مهمانی نیز به مراودات و گفتگوهای کاری و دوستانۀ خود می‌پرداختند. نهایتاً با خاتمه یافتن این مهمانی در ساعت ۲۳:۳۰ برنامه‌های روز دوم سمینار هم به پایان رسید.
صبح روز سوم سمینار، یکشنبه ۲۳/۸/۱۳۹۵ (۱۳ نوامبر)، اعضای دارای ردۀ بالای دان۱ می‌بایست مجدداً برای دومین کلاس ویژه که هشتمین کلاس سمینار بود و از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۰۹:۰۰ زمان‌بندی گشته بود، زودتر از دیگر اعضا در سالن سمینار حضور پیدا می‌نمودند لذا همگی حدود ۳۰دقیقه زودتر در آنجا حاضر شدند و مطابق معمول، استاد سایتو نیز حدود یک ربع زودتر به سالن آمده و کار را شروع کرد. در این بخش وی طبق برنامۀ اعلامی به ادامۀ آموزش فنون درگیری دو نفرۀ چوب (کومی جو) و تغییرات آنها (هنکا وازا) در دو حالت تغییرات با چوب (جو نو هنکا) و تغییرات با بدن (تای نو هنکا) پرداخت که بعضاً فنون خاص و دشواری بود که با توضیحات تکمیلی و رفع اشکالات مستقیم کایچو هیتوهیرا، فراگیری آنها و نکات تخصصی آن فنون تسهیل می‌گردید.
بعد از اتمام کلاس ویژه و سپری شدن زمان استراحت نیم‌ساعته و ورود متوالی دیگر اعضا به سالن سمینار و ملحق شدن آنها به اعضای ردۀ بالا، کلاس دوم روز سوم یعنی نهمین کلاس سمینار که به آموزش و رفع مشکلات فرم چوب ۱۳ (جو سان نو جو نو کاتا) و بالا بردن هماهنگی اعضا در کار دو نفرۀ آن (جو سان و جو نو آواسه) اختصاص داشت با مراسم ابتدایی کلاس توسط استاد هیتوهیرا در ساعت ۰۹:۳۰ آغاز گردید. پس از آموزش‌ فرم مذکور و چند بخش ابتدایی از کار هماهنگ و دو نفرۀ آن، با تکرار مکرر تمرین در هر بخشِ نشان داده شده توسط اعضا و نکته‌بینی‌های استاد در تمرینات افراد و کنترل صحت اجرای آنها، کایچو سایتو این کلاس را در ساعت ۱۰:۴۵ تمام نمود و با توجه به اینکه احساس نیاز برای ادامۀ کار در بخش آواسه کرده بود، علی‌رغم آنکه در برنامه برای آخرین کلاس سمینار، آموزش فنون «شیهو ناگه» و «ککیو ناگه» در حالت ضربۀ مورب با تیغۀ دست (یوکومن اوچی) به صورت بدون سلاح (تای جوتسو) در نظر گرفته شده بود، اعلام نمود که پس از ۱۵ دقیقۀ زمان استراحت، ادامۀ بخش قبل پیگیری خواهد شد.
 سرانجام آخرین کلاس روز سوم و نیز کل سمینار پُر حجم رِن  که دهمین  کلاس از کلاس‌های  فشرده این سمینار، در سال  ۲۰۱۶ میلادی بود و از  ساعت ۱۱:۰۰ تا ۱۲:۱۵ برقرار بود هم  پس از آموزش‌های مثال‌زدنی و  استادانۀ کایچو هیتوهیرا سایتو و رفع اشالات موشکافانۀ او  در تنها سبک  اصیل و سنتی آیکیدو -  ایواما شینشین آیکیدو- به پایان رسید و حُسن ختام  آن بعد  از اجرای مراسم پایانی، تشکر کایچو هیتوهیرا از شرکت‌کنندگان و  برگزارکنندگان این  سمینار به ویژه استاد الیویه ابقهاقت بود که متقابلاً استاد الیویه  نیز از حضور پر اهمیت استاد  سایتو در  کشورش برای این سمینار، بسیار تقدیر کرده و از اعضای سازمان بین‌المللی ایواما  شینشین آیکی شورن کای که در  این سمینار  پر محتوا حضور به‌هم رسانده بودند نیز بسیار سپاسگزای نمود.
 استاد عرب‌سرخی نیز که به عنوان تنها نماینده و متولی این سبک اصیل در ایران و مدیر مؤسسه فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو ایرانیان (ایران آیکی شورن دوجو) در این سمینار پٌر بار حضور داشت در آخرین لحظات با کایچو سایتو خداحافظی کرده و جهت مهیا شدن برای مراجعت به کشور، سالن سمینار را ترک گفته و به همراه مسؤول واحد مالی مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو ایرانیان و سبک ایواما آیکیدو در ایران، به هتل محل اقامت خود باز گشت.
استاد عرب‌سرخی پس از مراجعت به میهن نیز بیان نمود که سمینار رِن یکی از سمینارهای پر بار برای او بوده که همچون گذشته، دستاوردهای با ارزش و گران‌بهایی را برای کشورمان، علی‌الخصوص مؤسسات فرهنگی ورزشی آیکیدوی تحت پوشش وی و سبک آیکیدوی سنتی ایواما در ایران، در پی خواهد داشت.
 
خواندن 1893 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !