گزارش مراسم معرفی سبک «ایواما آیکیدو»

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گزارش مراسم معرفی سبک «ایواما آیکیدو»

مطابق با برنامه‌ریزی از پیش اعلام شده، مراسم معرفی سبک ایواما آیکیدو در روز پنجشنبه مورخ ۱۳۹۵/۲/۱۶ و در سالروز مبعث حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) از ساعت ۱۰:۳۰ آغاز گردید. این مراسم در موسسهٔ فرهنگی ورزش مدرسه آیکیدو ایرانیان و «آکادمی تخصصی ایواما آیکیدو» با شرکت تعدادی از مربیان، هنرجویان و حضور مهمانان ویژه برگزار گشت. قبل از شروع رسمی همایش، چکیده‌ای از فعالیت‌های بین‌المللی مدیر مؤسسه و مسؤول سبک، استاد محمد عرب‌سرخی، توسط گروه فیلمبرداری برای حضار نمایش داده شد و پس از آن، با ورود استاد و تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی، مراسم به صورت رسمی آغاز گردید‌.
طبق رسوم همایش‌ها، در ابتدا مسؤول روابط عمومی به خوش آمدگویی و عرض خیرمقدم پرداخت و پس از صحبت‌های ایشان، مسؤول کمیتهٔ فنی چند تکنیک پایه را برای هنرجویان اجرا نمود و تمامی هنرجویان نیز تمرین این فنون را بصورت کوتاه اجرا کردند. در ادامه هنرجویان ردهٔ بالا کاربرد ابزار آموزشی تخصصی و تجهیزات جدید سبک سنتی که برای تمرینات بهتر مهیا گشته و در مؤسسه تولید شده بود را به نمایش گذاشتند. این حرکات عبارت بودند از: ضربه زدن با دست بر روی ماکی وارای (تخته‌های طناب‌پیچ شده) جهت تقویت و قدرت دست، ضربه زدن صحیح و برش صحیح با بوکن (شمشیر چوبی) بر روی ماکی وارای (لاستیک) به منظور ارتقاء نیرو و انرژی و همچنین کار با شمشیرهای چوبی بزرگ و سنگین جهت بالا بردن قوای جسمی، حفظ تعادل، تقویت عضلات دست‌ها و کتف‌ها و... .
پس از این بخش‌ها چند تن از هنرجویان تعدادی از فنون‌ دونفرهٔ سبک ایواما آیکیدو را به نمایش گذاشتند. سپس توضیحاتی پیرامون تاریخچهٔ زندگی استاد بزرگ و شاگردان تراز اول و تأثیرگذار ایشان و همچنین سبک‌های مختلف و مهمی که آن شاگردان در آیکیدو ایجاد کرده بودند، شاخصه‌های سبک ایواما و شخص استاد «موریهیرو سایتو» و وجه تمایز و اهمیت آموزه‌های وی و سبک سنتی او با دیگر اساتید نکاتی ارائه گردید و جهت تبیین بهتر بی‌بدیل بودن سبک «ایواما شینشین آیکیدو» و استاد سایتو توضیحاتی داده شد. لازم به ذکر است که این توضیحات توسط مسؤول کمیتهٔ پژوهش مؤسسه آماده گشته و توسط مسؤول کمیتهٔ سازماندهی، ارزیابی و بهره‌وری مؤسسه قرائت گردید.
در ادامه، استاد عرب‌سرخی در مورد فعالیت‌ها و سفرهایی که برای اخذ مجوز فعالیت ایواما آیکیدو در ایران طی چندین سال تلاش ایشان صورت گرفته بود، توضیحاتی داده و برخی تکنیک‌ها را همراه با نکاتی که پیرامون هرکدام از آنها در شیوهٔ ایواما بود به نماش گذاشتند و متناسب با این سبک اجرا نمودند.
بعد از آشناسازی حضار با سبک آیکیدو ی سنتی ایواما توسط استاد عرب‌سرخی، مسؤول
رایانهٔ مؤسسه، ترجمهٔ نامه‌ای که به صورت ایمیل شب قبل از مراسم از طرف استاد «آلساندرو تیتارلی» دان۸ ایواما آیکیدو -به عنوان بالاترین جایگاه در بین اساتید آیکیدو ی سنتی و در قاره‌های اروپا، آمریکا و آفریقا و پشتیبان این قاره ها پس از رئیس سازمان استاد «هیتوهیرو سایتو»- خطاب به مراسم و در توصیف استاد عرب‌سرخی، فعالیت‌های بین‌الملی او و اعتبار و جایگاه وی به عنوان تنها نماینده و مربی رسمی معتبر در ایران و فعال در سازمان جهانی «ایواما شینشین آیکی شورِن کای» که از طرف رئیس آن سازمان منصوب گردیده است دریافت گشته بود، خوانده شد.
در انتهای برنامه نیز با توجه به مصادف بودن این مراسم معرفی سبک و سالروز بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص)، ذاکر با اخلاص اهل بیت دکتر هادی سماواتی به مدیحه‌سرایی و مولودی خوانی پرداخت و فضای برنامه را معطر ساخته و به آن مراسم معنویت خاصی بخشید.
حُسن ختام برنامه، تقدیر و تشکر از تشریف‌فرمایی کلیهٔ حضار، علی‌الخصوص مهمانان ویژه بود که از جملهٔ آنها: حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ مهدی جعفری دولابی (استاد برجستهٔ حوزه)، استاد سلیمان مهدیزاده (عضور شورای عالی فنی فدراسیون ورزش‌های رزمی و رئیس سبک‌های ایی‌آی‌دو، کن‌دو، کاراتهٔ سبک گوجوریو اوکیناوایی و شودوکان آیکیدو در ایران)، استاد نصراله کاکاوند (عضور شورای عالی فنی فدراسیون ورزش‌های رزمی و رئیس سبک‌های کاراته کوبودو، کاراتهٔ سبک شیتوریو سی‌شین‌کای و جوجیتسو JJIF) بودند و حضور ایشان زینت‌بخش مراسم بود.
استاد عرب‌سرخی نیز، میان صحبت‌های پایانی‌شان از دوستان و اشخاصی که از ابتدای فعالیت‌های وی، در کنار او و مجموعهٔ مدرسهٔ آیکیدو بودند و کمک‌های شایانی را نموده بودند همچون مهندس امیرمحمد آشتیانی، استاد افشین شیروانی، استاد حسین محمودی و استاد محمد فراست تشکر و قدردانی به‌عمل آوردند و با اهدای لوح‌‌های تقدیر و گرفتن عکس‌هایی به یادگار و پذیرایی و اطعام و اقامهٔ نماز مراسم در ساعت ۱۴ به پایان رسید.

خواندن 2378 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !