گزارش مراسم ویژۀ اعلام دریافت مجوز از فدراسیون ورزشهای رزمی و رسمی شدن ایواما شینشین آیکیدو در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

با توجه به اخذ مجوز فعالیت رسمی سبک ایواما شینشین آیکیدو در ایران تحت ریاست استاد محمد عرب‌سرخی، نمایندۀ رسمی سازمان بین‌المللی آن سبک یعنی ایواما شینشین آیکی شورن کای ژاپن، از فدراسیون محترم ورزشهای رزمی، مسؤولان و اعضای سبک ایواما آیکیدو در ایران بر آن شدند تا مصادف با عید ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی علیه‌السلام، عید سعید غدیر خم، در روز جمعه ۱۷شهریورماه سال ۱۳۹۶ با برپایی مراسمی ویژه، این اتفاق فرخنده را اعلام رسمی و عمومی نمایند. در همین راستا ایشان از چند چهرهٔ لشگری و کشوری، برخی مسؤولان فدراسیون ورزشهای رزمی و اساتید پیشکسوت و برجستهٔ رشته‌های رزمی مختلف از جمله سبک‌های آیکیدو دعوت به عمل آوردند.

مطابق با هماهنگی و اطلاع‌رسانی‌های قبلی، هنرجویان حدود یک ساعت قبل از زمان شروع برنامه، یعنی ساعت ۱۰ صبح در آکادمی تخصصی ایواما آیکیدو واقع در خیابان حجاب که محل برگزاری مراسم بود، حضور به هم رسانده و آن مکان را جهت میزبانی میهمانان ویژه و خانوادهٔ هنرجویان آماده ساختند. شایان ذکر است که همکاری و همراهی هنرجویان برای آماده‌سازی آکادمی و پذیرایی از میهمانان به صورت مطلوب صورت پذیرفت.
در ساعت ۱۱:۱۵ با ورود استاد محمد عرب‌سرخی به سالن، مراسم به طور رسمی آغاز گشت. سپس پخش قرائت آیاتی از کتاب خدا همگان را به سکوت و توجه وا داشت و بعد از آن نیز سرود ملی جمهوری اسلامی زینت بخش محتوای طراحی شده در بخش مقدمهٔ برنامه‌ها گشت و موجب ارزش نهادن به مقدسات اسلامی ایرانی در ابتدای مراسم گردید. در ادامه اجرای رسمی مراسم سنتی شروع کلاس در سبک اصیل ایواما شینشین آیکیدو توسط استاد عرب‌سرخی و همراهی همگان در آن اجرای آیینی، مقدمه‌ای بر اعلام برنامه‌ها و آغاز فعالیت‌ها بود.
پس از عرض خوشامدگویی و خیر مقدم مجری مراسم به میهمانان، تمامی هنرجویان به تمرین فنون پایهٔ دونفره (تای نُو ‌هِنکا کیهُون و تای نُو ‌هِنکا کی نُو ناگاره) تحت سرپرستی استاد فرهاد توشه‌خواه پرداختند و بدین صورت بود که، ابتدا استاد توشه‌خواه تکتیک مد نظر و برنامه‌ریزی شده را با حریف خود نشان می‌داد و از هنرجویان می‌خواست تا به اجرای آن مشغول گردند.
در بخش بعد هنرجویان ارشد و رده بالا، به رهبری و سرپرستی شخص استاد عرب‌سرخی به نمایش برش‌های هشت جهتهٔ یک و هفت شمشیر (هاپُو گیری ایچی نُو سوبوری و هاپُو گیری شیچی نُو سوبوری)، فرم شش حرکتهٔ چوب (رُکو نُو جُو نُو کاتا) و چهار فن از فنون دست خالی (مُورُوتِه دُوری کُوکیو ناگِه، شُومِن اوچی ایریمی ناگِه، شُومِن اوچی کُوتِه گایشی و شُومِن اوچی شیهُو ناگِه) در غالب سبک آیکیدوی سنتی ایواما پرداختند.
در ادامه استاد عرب‌سرخی توضیحاتی را در مورد چگونگی شکل‌گیری و اجرای صحیح فنون در سبک اصیل و سنتی ایواما شینشین آیکیدو و تفاوت‌های این سبک با دیگر سبک‌های آیکیدو خدمت حضار ارائه نمود. پس از آن توضیحات، نمونه‌ای از احکام انتصاب مسؤولان سبک ایواما شینشین آیکیدو توسط مجری قرائت گردید. آن احکام که از طرف شخص استاد محمد عرب‌سرخی به عنوان رئیس سبک، امضا و ممهور شده بود و خطاب به یک‌یک افرادی بود که متقبل و متعهد گشته بودند تا در سِمت‌هایشان مسؤولیت برعهده گیرند، در دو بخش شورای عالی نخبگان و مسؤولان اداری سبک، به ایشان تحویل گردید که از آن جمله می‌توان جناب آقای استاد مسعود تجویدی، جناب آقای سردار سرتیپ حسن عرب‌سرخی، جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ مهدی جعفری دولابی و جناب آقای مهندس امیرمحمد رحیمی آشتیانی (به ترتیب رئیس و چند تن از اعضای شورای عالی نخبگان) و جناب آقای استاد فرهاد توشه خواه (نایب رئیس)، جناب آقای استاد امید شکرابی (رئیس کمیته‌های روابط عمومی و مربیان)، سرکار خانم استاد مرسدهٔ تهامی (رئیس کمیتهٔ بانوان)، سرکار خانم دکتر بهنوش رزم‌پا (رئیس کمیتهٔ اداری مالی)، جناب آقای مهندس مهدی ایمانی‌پور (مسؤول واحد مالی)، سرکار خانم دکتر شیوا فریدی (مسؤول واحد پزشکی)، جناب آقای دکتر امیر محبی (عضو واحد پزشکی) را نام برد که برای آن عزیزان در راستای گسترش و اشاعهٔ این سبک معنامحور و خانوادهٔ جهانی آن، از خداوند منان طلب توفیق گشت.


پس از اعطای احکام مسؤولان، چند تن از نوجوانان دارای کیو۹ (کمربند سفید) سبک به سرپرستی ارشد کلاسشان آقای مانی لهاک که خود نوجوانی ۹ساله و دارای ردهٔ کیو۸ (کمربند زرد) بود، بخشی از روند آموزش‌های کلاسی و انجام تمرینات و رفع اشکالات در کلاس را به‌صورت کاملاً جدی و دقیق به نمایش گذاشتند که با تحیّر، تحسین و تشویق حضار همراه گردید.
سپس استاد توشه‌خواه به همراه استاد شکرابی، نحوهٔ استفاده از تجهیرات و ابزار آموزشی تخصصی سبک سنتی که برای تمرینات بهتر مهیا گشته و در مؤسسه تولید شده بود را به معرض دید عموم گذاشتند. این حرکات عبارت بودند از: ضربه زدن در دو‌حالت با تیغهٔ دست (تِه کاتانا) و با مشت (تسوکی) بر روی تخته‌های طناب‌پیچ شده (ماکی وارا) جهت تمرین اجرای صحیح ضربات و تقویت فن و قدرت دست، ضربه زدن و برش صحیح با شمشیر چوبی (بُوکِن) بر روی لاستیک (ماکی وارا) به منظور افزایش دقت و صحت در انجام ضربات و ارتقای نیرو و انرژی آن، و همچنین کار با شمشیرهای چوبی بزرگ و سنگین (تانرِن‌بُو) جهت بالا بردن قوای جسمی، حفظ تعادل، تقویت عضلات دست‌ها و کتف‌ها و... .
سپس آقای محبی و آقای مهدی س‌گلپایگانی، یکی از هنرجویان ارشد، نمایشی با محوریت فنون آزاد (جیو وازا)، آقای استاد شکرابی، رئیس کمیته‌های روابط عمومی و مربیان، نمایشی با محوریت فنون خلع سلاح (بوکی دُوری) و آقای استاد توشه‌خواه نمایشی با محوریت فنون پرتابی (ناگِه واز) اجرا نمودند.


در نهایت برنامه‌های نمایشی، آخرین کار که همگان منتظر دیدن آن بودند نمایش استاد عرب‌سرخی بود که با اعلام مجری و درخواست از او جهت اجرای نمایش، وی به مقابل تمامی حضار رفته و کار خود را در ابتدا با توضیحات مختصری دربارهٔ سبک ایواما، سطح بندی در این سبک و ... آغاز نمود و پس از آن نیز نمایش خویش را با اجرای تنها یک تکنیک دست‌خالی (ایکّیُو) از حالات مختلف حمله شروع نمود و به تناوب و با اجرای فنون درگیری دونفرهٔ شمشیر (کومی جُو) و فرم چوب ۱۳ (جو سان نُو جُو نُو کاتا) به همراه اجرای درگیری هماهنگ فرم چوب ۱۳ با یک نفر و سه نفر (جو سان نُو جُو نُو آواسه) بخش نمایشی خود را به پایان برد.

 


سرانجام رئیس سبک، استاد محمد عرب‌سرخی، پس از تقدیر و تشکر از تشریف‌فرمایی کلیهٔ حضار، به جهت حضور ارزشمند برخی از مهمانان که دارای جایگاه‌های ویژه‌ای بوده و هستند، با همراهی نایب رئیس سبک، سپاسگزاری و تجلیل درخور شأن آن بزرگان را انجام داده و با اهدای لوح‌های تقدیر از آن اشخاص برجستهٔ حاضر در مراسم، قدردانی متناسبی به عمل آوردند که از جملهٔ آن شخصیت‌ها می‌توان به جناب آقای دکتر حاج هادی سماواتی (رئیس ادارهٔ کل گزینش نهاد ریاست جمهوری)، حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ مهدی جعفری دولابی (استاد برجستهٔ حوزهٔ علمیه)، سردار سرتیپ حسن عرب‌سرخی (فرمانده کل یگان امداد نیروی انتظامی استان تهران)، جناب آقای مهندس امیرمحمد رحیمی آشتیانی (مدیر عامل شرکت ایلیا دریای پارس)، جناب آقای مهندس حمیدرضا فرتاش (مشاور رئیس روزنامهٔ جمهوری اسلامی) اشاره نمود، که حضور ایشان زینت‌بخش مراسم بود.
حسن ختام برنامه، با توجه به تقارن آن با عید سعید غدیر خم، سخنرانی بسیار کوتاه حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ مهدی جعفری دولابی و مدیحه سرایی و مولودی خوانی ذاکر با اخلاص اهل بیت، دکتر حاج هادی سماواتی بود که فضای مراسم را عطر و جلایی دیگر بخشید و با اقامهٔ نماز جماعت و بعد پذیرایی و اطعام حاضران، با خروج اشخاص به‌صورت متناوب، مراسم در ساعت ۱۵ به‌طور رسمی به پایان رسید.

خواندن 578 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !