سه شنبه, 24 اسفند 1395 00:00

استاد موریهیرو سایتوی جوان در یک عکس قدیمی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در این عکس جذاب که وبسایت آیکیدو ژورنال آن را منتشر کرده، استاد موریهیرو سایتو به عنوان «اوچی‌تاچی» (حمله کنندهٔ با شمشیر) مشاهده می‌شود. 

مکان این عکس، ایواما دوجو به نظر می‌رسد؛ زمانی که «کامی‌دانا» خیلی بزرگتر بوده و درهایی کشویی، آن را از مابقی فضای دوجو مجزا کرده و مستتر می‌ساخته است که بعدها این درها برداشته شدند تا فضای بیشتری برای آموزش ایجاد گردد. استاد بزرگ نیز از کنار «کامیزا» وارد دوجو می‌شده است...، که نشانه‌های آن بخش در سقف تا قبل از اینکه زمین‌لرزهٔ بزرگ، اتفاق بیفتد قابل مشاهده بوده است.

نکتهٔ قابل توجه در این عکس رنگ «هاکاما»ها می‌باشد که به نظر می‌رسد در گذشته اهمیت نداشته و آنطور که شنیده شده است شاگردان می‌توانستند هر هاکامایی که در خانه داشتند را بپوشند.
نکتهٔ درخور دقت دیگر، اجرای آتمی است که در این عکس به صورت بارز دیده می‌شود و این در حالی است که مکان تمرین، دوجوی استاد موریهه اوئشیبا بوده و در زمان حیات وی می‌باشد. قابل تأمل اینکه در زمان استاد بزرگ آتمی بسیار کاربرد داشته است، همانطور که استاد موریهیرو سایتو نیز همواره متذکر می‌گردید: ما باید در انجام فنون آیکیدو از آتمی استفاده کنیم؛ و در فنون سریعتر از آتمی کمتر.

خواندن 690 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 فروردين 1396 14:18
محتوای بیشتر در این بخش: استقرار »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !