شنبه, 11 فروردين 1397 00:27

علامه محمدتقی جعفری در دانمارک و فرمایشی از مولا علی علیه‌السلام

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علامه محمدتقی جعفری می‌گفت: عده‌ای از جامعه‌شناسان دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا دربارهٔ موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضع این بود: ارزش واقعی انسان به چیست؟ معیار ارزش انسان‌ها چیست؟

هر کدام از جامعه‌شناسان، صحبت‌هایی داشتند و معیارهای خاصی را ارائه کردند. بعد، وقتی نوبت به بنده رسید، گفتم: اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد. کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است، در واقع، ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشقش ماشینش است، ارزشش به همان میزان است. اما کسی که ‌عشقش خدای متعال است ارزشش به اندازهٔ خداست.
علامه فرمود: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه‌شناسان صحبت‌های مرا شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند. وقتی تشویق آنها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود بلکه از شخصی به نام علی علیه‌السلام است.
آن حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند:
«قِیمَةُ کُلِّ أمْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ»
(ارزش هر انسانی به اندازهٔ چیزی است که دوست می‌دارد.).
وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانهٔ احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند.

خواندن 152 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حکایت آموزنده
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !