دوشنبه, 19 تیر 1396 20:09

سالروز شهادت حضرت حمزة بن عبد‌المطلب علیه‌السلام

نوشته شده توسط
۱۵ شوال، سالروز جنگ اُحد و شهادت حمزه علیه‌السلام‌، عموی بزرگوار پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم است. نخستین بار لقب سیدالشهدا، از سوی رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم به حمزة ‌بن ‌عبدالمطلب علیه‌السلام، که در جنگ اُحد به شهادت رسید، عطا شد و از آن پس از حمزه علیه‌السلام با لقب سیدالشهدا یاد می‌شد.
حمزه علیه‌السلام به سبب ایمان بالا و سابقهٔ درخشان در حمایت از اسلام و همچنین یاری و دفاع از شخص رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم، همواره مورد توجه و علاقهٔ ایشان بود. ایثار و فداکاری‌های حمزه علیه‌السلام و همچنین شجاعت فوق‌العادهٔ او در تاریخ اسلام مشهور است. همچنان که در جنگ اُحد نیز صحنه‌هایی از این ایمان، ایثار، شجاعت و دلاوری را به نمایش گذاشت. درکنار این فضایل، چگونگی شهادت او و اوج غربت و مظلومیت او نیز در میان شهیدان اُحد و قبل و بعد از آن کم‌نظیر بوده است. گویی با توجه به موارد فوق، حمزه علیه‌السلام، ملقب به سیدالشهدا گردید و بر سایر شهیدان والامقام اسلام برتری یافت. امامان شیعه نیز بر تکرار لقب سیدالشهدا برای حمزة بن عبدالمطلب علیه‌السلام تأکید می‌ورزیدند و همواره یکی از افتخارات و ارزش‌های والای معنوی خاندان رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم را، انتسابشان به حمزهٔ سیدالشهدا علیه‌السلام ذکر می‌کردند.
بدون شک حضرت حمزه علیه‌السلام، از محبوب‌ترین شخصیت‌هایی است که رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم بیشترین محبت و علاقه را به آنان ابراز داشت و پیوسته فضیلت‌های آنان را برای همگان اعلام کرد.
ابوالفرج اصفهانی در روایتی از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم آورده که آن حضرت فرمود: «بهترین مردم، حمزه و جعفر و علی علیهم السلام هستند.». همچنین جابربن عبداللّه انصاری می‌گوید: یکی از یاران ما صاحب فرزندی شد. پس خدمت پیامبر خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم رسید و از ایشان پرسید چه نامی بر او بگذارد. حضرت در پاسخ فرمود: «محبوب‌ترین نام‌ها را نزد من برای او انتخاب کن؛ نامش را حمزه بگذار.».
نام حمزه که به معنای شیر ژیان است، به‌حق آینهٔ تمام نمای خصلت‌ها و منش‌های والای شخصیت حضرت حمزه علیه‌السلام می‌باشد.
کلمه «شهدا» جمع واژهٔ «شهید» به معنای کشتهٔ در راه خداست. همچنین شهید و شهادت از ریشهٔ «شهد» به معنای گواهی، حضور و آگاهی آمده است؛ اما این‌که چرا کشتهٔ راه خدا را شهید نامیده‌اند، چند جهت در کتب مربوط به این مباحث یادشده است که از آن جمله این مورد است: به دلیل آن‌که خدا و ملائکه شاهد جانبازی و فداکاری او و ناظر رفتن او به بهشت هستند، شهید خوانده می‌شود یا گفته‌شده است: شهید را از این جهت شهید می‌گویند که هنگام کشته شدن بر روی زمین می‌افتد و زمین که یکی از گواهان قیامت است و «شاهده» از جمله نام‌های آن است، شاهد جانبازی اوست.

مآخذ:
ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، شیخ صدوق
الإمالی، شیخ صدوق
الإصابه، ابن حجر
کنز العمّال في سنن الاقوال و الافعال، متقی هندی
السیرة النبویة، ابن هشام
خواندن 1080 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !