پنج شنبه, 09 شهریور 1396 12:25

فلسفۀ روز عرفه

نوشته شده توسط
روز عرفه از اعیاد عظیم است اگر چه به اسم عید نامیده نشده و روزی است كه حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فراخوانده و سفره‌های جود و احسان خود را برای ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‌تر، و در خشمناك‌ترین اوقات خواهد بود، و روایت شده كه حضرت امام زین العابدین علیه‌السلام در روز عرفه صدای سائلی را كه از مردم درخواست كمك می‌نمود شنید، و به او فرمود: وای بر تو آیا از غیر خدا سؤال می‌كنی در این روز، و حال آن كه امید می‌رود در این روز برای بچه‌های در شكم، كه فضل خدا شامل آنها شود و سعید گردند... .

پس در این روز در زیر آسمان روند و اعتراف و اقرار كنند نزد حق تعالی به گناهان خود تا سعادتمند گردند به ثواب عرفات و گناهانشان آمرزیده گردد و مشغول گردند به اعمال و ادعیه عرفه كه از حجج طاهره علیهم‌السلام روایت شده است؛ برای اطلاع بیشتر به كتاب مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی و اعمال روز عرفه مراجعه نمایید.
عرفات نام جایگاهی است كه حاجیان در روز عرفه (نهم ذی الحجه) در آنجا توقف می‌كنند و به دعا و نیایش می‌پردازند و پس از برگزاری نماز ظهر و عصر به مكه مكرمه باز می‌گردند و وجه تسمیه آن را چنین گفته‌اند كه جبرائیل علیه‌السلام هنگامی كه مناسك را به ابراهیم می‌آموخت، چون به عرفه رسید به او گفت «عَرَفتَ» و او پاسخ داد آری، لذا به این نام خوانده شد.
و نیز گفته‌اند سبب آن این است كه مردم از این جایگاه به گناه خود اعتراف می‌كنند و بعضی آن را جهت تحمل صبر و رنجی می‌دانند كه برای رسیدن به آن باید متحمل شد؛ چرا كه یكی از معانی «عَرَفَ» صبر و شكیبایی و تحمل است.

حضرت آدم (ع) در عرفات:

فَتَلَقی آدَمُ مِنْ رَبِّه كَلماتًُ فتابَ عَلیهِ اِنَّه’ هو التَّوابُ الرّحیمْ
آدم از پروردگارش كلماتی دریافت داشت و با آن به سوی خدا بازگشت و خداوند، توبه او را پذیرفت، چه او توبه پذیر مهربان است.

طبق روایت امام صادق علیه‌السلام، آدم علیه‌السلام پس از خروج از جوار خداوند، و فرود به دنیا، چهل روز هر بامداد بر فراز كوه صفا با چشم گریان در حال سجود بود، جبرئیل بر آدم فرود آمد و پرسید:
ـ چرا گریه می‌كنی ای آدم؟
ـ چگونه می‌توانم گریه نكنم در حالی كه خداوند مرا از جوارش بیرون رانده و در دنیا فرود آورده است.
ـ ای آدم به درگاه خدا توبه كن و به سوی او بازگرد.
ـ چگونه توبه كنم؟
جبرئیل در روز هشتم ذیحجه آدم را به منا برد، آدم شب را در آنجا ماند. و صبح با جبرئیل به صحرای عرفات رفت، جبرئیل به هنگام خروج از مكه، احرام بستن را به او یاد داد و به او لبیك گفتن را آموخت و چون بعد از ظهر روز عرفه، فرا رسید تلبیه را قطع كرد و به دستور جبرئیل غسل نمود و پس از نماز عصر، آدم را به وقوف در عرفات واداشت و كلماتی را كه از پروردگار دریافت كرده بود به وی تعلیم داد، این كلمات عبارت بودند از:

سُبحانَكَ اللهُمَ وَ بِحمدِك
خداوندا با ستایشت تو را تسبیح می گویم

لا الهَ الاّ اَنْتْ
جز تو خدایی نیست

عَمِلْتُ سوء وَ ظَلَمْتُ نَفْسی
كار بد كردم و بخود ظلم نمودم

وَ اِعْتَرِفْتُ بِذَنبی اِغْفرلی
به گناه خود اعتراف می كنم 

اِنَّكَ اَنْتَ اَلغَفور الرّحیمْ
تو مرا ببخشaتو بخشنده مهربانی

آدم علیه‌السلام تا به هنگام غروب آفتاب همچنان دستش رو به آسمان بلند بود و با تضرع، اشك می‌ریخت. وقتی كه آفتاب غروب كرد، همراه جبرئیل روانه مشعر شد و شب را در آنجا گذراند و صبحگاهان در مشعر بپاخاست و در آنجا نیز با كلماتی به دعا پرداخت و به درگاه خداوند توبه گذاشت... .

حضرت ابراهیم (ع) در عرفات:

در صحرای عرفات، جبرئیل، پیك وحی الهی، مناسك حج را به حضرت ابراهیم علیه‌السلام نیز آموخت و حضرت ابراهیم علیه‌السلام در برابر او می‌فرمود: عَرِفتُ، عَرِفتُ (شناختم، شناختم).

پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در عرفات:

دامنهٔ كوه عرفات در زمان صدر اسلام كلاس صحرایی پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بود و بنا به گفتهٔ مفسران آخرین سورهٔ قرآن در صحرای عرفات بر پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نازل شد و پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم این سوره را كه از جامع‌ترین سوره‌های قرآن است و دارای میثاق و پیمان‌های متعدد با ملل یهود، مسیحی و مسلمان و علمای آنها می‌باشد، و قوانین و احكام كلی اسلام را در بر دارد، به مردم و شاگردانش تعلیم فرمود.
و طبق مشهور، میان محدثان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در چنین روزی سخنان تاریخی خود را در اجتماع عظیم و با شكوه حجاج بیان داشت:
... ای مردم سخنان مرا بشنوید! شاید دیگر شما را در این نقطه ملاقات نكنم. شما به زودی به سوی خدا باز می‌گردید. در آن جهان به اعمال نیك و بد شما رسیدگی می‌شود. من به شما توصیه می‌كنم هركس امانتی نزد اوست باید به صاحبش برگرداند. هان ای مردم بدانید ربا در آئین اسلام اكیداً حرام است. از پیروی شیطان بپرهیزید. به شما سفارش می‌كنم كه به زنان نیکی
 
کنید زیرا آنان امانت‌های الهی در دست شما هستند و با قوانین الهی بر شما حلال شده اند. هر مسلمانی با مسلمان دیگر برادر است و مسلمانان جهان با یکدیگر برادرند و چیزی از اموال مسلمانان بر مسلمان دیگری  حلال نیست مگر این که به طیب خاطر به دست آورده باشد.
خواندن 372 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !