پنج شنبه, 02 فروردين 777 03:25

عفونت هلیکوباکترپیلوری

نوشته شده توسط

هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) گونه‌ای از باکتری هلیکوباکتر بوده و ...

شایع‌ترین موجود ذره‌بینی است که انسان‌ها را در بُعد جهانی مبتلا به عفونت ساخته ‌است. بیش از نیمی از مردم دنیا آلوده به این باکتری هستند. باکتری مذکور عامل اصلی بیماریی‌هایی مثل زخم معده و ناراحتی‌های معده و ابتدای روده محسوب می‌شود. این باکتری در سال ۱۹۸۲ توسط دانشمندان استرالیایی بری مارشال و رابین وارِن، در یک فرد مبتلا به التهاب معده و زخم معده مزمن شناسایی شد. آمار مبتلایان به این میکروب در کشورهای جهان سوم و ایران درصد بسیار بالاتری دارد (حدود ۷۴درصد از جمعیت بالای سی و پنج سال در ایران). بیش از ۸۰ درصد افراد آلوده به باکتری بدون علامت هستند. و در مقادیر کم، این باکتری نقش مفیدی در اکولوژی طبیعی معده بازی می کند. عفونت حاد در اثر این باکتری ممکن است به عنوان یک گاستریت حاد با درد شکم (معده درد) یا حالت تهوع به نظر برسد. در صورت رشد بیماری به گاستریت مزمن، علائمی مانند: درد معده، تهوع، نفخ، آروغ زدن، و گاهی استفراغ و یا مدفوع سیاه را بروز می دهند. این علائم تقریبا شبیه به علائم مربوط به سوء هاضمه بدون زخم معده می باشند. افراد آلوده به هلیکوباکتر پیلوری ۱۰ تا ۲۰ درصد خطر ابتلا به زخم های گوارشی و ۱ تا ۲ درصد خطر ابتلا به سرطان معده را دارا می باشند.

تشخیص آزمایشگاهی هلیکوباکتر پیلوری:

آزمایش اوره ی تنفسی (Urea breath test)
در این آزمایش شما باید در یک بادکنک و یا در یک بطری حاوی مایع فوت کنید. نمونه تنفس باید قبل از انجام تست نیز گرفته شود تا با نتیجه قابل مقایسه باشد. شما باید در آزمایشگاه با راهنمایی پزشک، کپسولی را مصرف کنید که حاوی مواد رادیو اکتیو (بی خطر برای انسان) می باشد.
بعد از خوردن قرص (به عنوان مثال کپسولِ HeliCap kBq در ایران موجود است)، نمونه های تنفسی باید تست شود تا مشاهده گردد که آیا آن ها حاوی موادی هستند که وقتی هلیکوباکتر پیلوری با ماده ی رادیواکتیو تماس پیدا می کند، شکل می گیرد یا خیر. آزمایش اوره ی تنفسی معمولا ۳۰ دقیقه زمان می برد. به بیمار اوره علامت گذاری شده با ایزوتوپ نشاندار یا کربن ۱۴ رادیواکتیو یا کربن ۱۳ غیررادیو اکتیو خورانده می‌شود. پس از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در بازدم ایزوتوپ نشاندار دی‌اکسیدکربن خبر از تقسیم اوره می‌دهد. این نشان می‌دهد که اوره‌آز (آنزیمی که هلیکوباکتر پیلوری برای سوخت و ساز اوره از آن استفاده می‌کند) در معده وجود دارد و بنابراین تشخیص هلیکوباکتر پیلوری مثبت خواهد بود. اگرهلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش وجود داشته باشد آنزیم موجود در باکتری اوره را تجزیه کرده و CO2 نشاندارشده تولید میکند که توسط بازدم خارج شده و مورد سنجش قرارمیگیرد. برای انجام تست فرد مایع محتوی اوره نشاندار شده را خورده و نتیجه‌ی تست را ۱۰ یا ۲۰ دقیقه پس از خوردن اوره می‌خوانند. در روش ۱۰ دقیقه ، نتایج بالای ۸٫۰ درصد میلی مول Co2 بر کیلوگرم و در روش ۲۰ دقیقه، بالای ۵۰ درصد میلی مول Co2 بر کیلوگرم، مثبت تلقی می‌شود و نتایج مساوی یا کمتر از این میزان‌ها منفی به حساب می‌آید.

درمان هلیکوباکتر پیلوری:

حتما جهت درمان به پزشک مراجعه کنید. معمولا برای ریشه کن کردن این باکتری از سه داروی زیر با دوزهای عنوان شده بطور همزمان استفاده می شود:

درمان با کلاریترومایسین ۵۰۰ میلی گرم دوبار در روز، آموکسی سیلین ۱ گرم دوبار در روز و امپرازول ۲۰ میلی گرم دوبار در روز برای مدت ۱۰ روز باکتری را ریشه کن می کند.

خواندن 37729 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 27 ارديبهشت 1395 15:37

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !