یکشنبه, 21 خرداد 1396 16:38

علت و درمان درد پهلو در زمان دویدن

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علت درد پهلو در زمان دویدن:
دکتر «لویز ماهارام»، کارشناس طب ورزشی می گوید: بعضی از کارشناسان عقیده دارند درد پهلو ناشی از انقباض و فشار دیافراگم است، یعنی ظهور پدیده‌ای به نام «ایسکِمی» یا نرسیدن خون کافی به دیافراگم.

در حین دویدن فشار زیادی بر روی ماهیچه‌های شکمی وارد می‌شود و شما با تنفس سریع شُش‌ها را منبسط کرده و حجم ریه‌ها را افزایش می‌دهید. این فشار دو طرفه از بالا و پایین روی دیافراگم، خون را از آن خارج می‌کند و دیافراگم دچار کمبود اکسیژن شده و در نهایت به دلیل انقباض عضلات، گرفتگی دردناکی را به همراه دارد.
تئوری دیگری می گوید: این دردها حاصل از سوزش صِفاق جداری شکم است.
صفاق جداری، غشاء نازکی است که دیواره‌های حفرهٔ شکم و بخش بزرگی از احشاء را می‌پوشاند و وظیفهٔ حفاظت از ارگان‌های داخلی شکم را برعهده دارد.
علاوه بر دوندگان نیز بسکتبالیست‌ها، شناگران، سوارکاران و دوچرخه‌سواران، دچار درد پهلو می‌شوند.

درمان درد پهلو در زمان دویدن:
در اغلب مواقع کم کردن سرعت دویدن، درد پهلو را آرام می‌کند. در غیر این صورت، ایستادن و به آهستگی عمل دم و بازدم را انجام دادن می‌تواند راه‌گشا باشد. این کار فشار را از روی دیافراگم بر می‌دارد و می‌توان بدون درد به دویدن ادامه داد. راه رفتن آرام و بلند کردن دست‌ها تا بالای سر، راه مناسبی برای کم کردن فشار روی دیافراگم است. برای اجرای صحیح، دست‌ها می‌بایست بالا برده شوند و هم‌زمان نفس عمیق کشیده شود و پس از آن با پائین آوردن دست‌ها نفس بیرون داده شود.
تنفس کردن عمیق و با شکم، برای جلوگیری از شروع درد پهلو بسیار مناسب می‌باشد. تنفس شکمی به تقویت ماهیچه‌های دیوارهٔ شکم نیز، کمک می‌کند.
در ادامه پس از مرتفع شدن درد پهلو می‌توان مجدداً و به تدریج سرعت را افزایش داد.

می‌بایست توجه داشت که فعالیت‌های ورزشی بلافاصله بعد از غذا خوردن، عمل اشتباهی بوده و مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. ضمناً غذاهای چرب و با پروتئین بالا، مانند گوشت قرمز و لبنیات پرچرب، بیشتر در معده می‌مانند و دیافراگم را مدت بیشتری به پائین فشار می دهند.

خواندن 1106 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ی ما

مؤسسۀ فرهنگی ورزشی مدرسۀ آیکیدو، اولین و تنها مرجع رسمی آیکیدو ی سنتی ایواما (Iwama Aikido) در ایران می‌باشد. این مؤسسه، در سازمان جهانی ایواما آیکیدو ی ژاپن بصورت رسمی ثبت شده است.

آخرین مطالب

خبرنامه

برای اطلاع از جدید ترین اخبار عضو خبرنامه ما شوید !